7.7.05

HP GPS-ga pihuarvuti


HP andis Tenerifel toimunud HP Labsil ajakirjanikel korraks proovida peatselt müügile saabuvat sisseehitet GPSga pihuarvutit iPAQ hw 6510 ja 6515. Seadmete vahe on selles, et 6515-s on 1,3-megapikseline kaamera ja 6510-s mitte. Kaameraga mudel hakkab maksma 729 euri ehk 11 400 krooni ning kaamerata mudel 699 euri ehk ligi 11 000 krooni.

Eelmise mudeliga võrreldes on HP lahti saanud antennijupatsist ja paigutanud selle pihuarvutisse sisse. Telefonimoodul toimib neljas sagedusalas ehk siis kõikide mandrite mobiilivõrkudes. Kiiremaks andmesideks on arvutisse ehitatud ka EDGE-andmeside tugi. WiFi-kiipi sisse ehitatud ei ole, kuid HP EMEA piirkonna kategooriajuht Thomas Neubaueri sõnul on järgmises mudelis WiFi-kiip olemas. Millal see võiks turule jõuda, seda ta ei avalikustanud.

iPAQ 65xx arvutites saab kasutada SD-kaardipesasse asetatavat lisavarustuses olevat WiFi-kaarti. Sümpaatne on see, et kui WiFi-t kasutades on vaja arvutis olevale 128 MB lisamälu, siis selleks saab samal ajal WiFi-kaardiga kasutada mini-SD mälukaarte.

Sisse ehitet GPS-moodul ja TomTomi Mobile 5 tarkvara toimivad kenasti. Pihuarvuti ostja saab kaasa enda valitud ühe linna kaardi tasuta, ülejäänud kaardid tuleb TomTomi veebiküljelt juurde osta. Tavapäraselt võtab paar-kolm minutit aega kuni GPS moodul leiab taevast satelliidid ning suudab oma asukoha paika panna.

Arvuti toetab ka mobiilse ja tavapärase positsioneerimise ristandit A-GPS, mille kasutamisel suudab arvuti enda esialgse asukoha määrata mobiilse positsioneeringuga ning seejärel täpsustada asukohta GPSga, kuid sellega on see häda, et mobiilioperaatorid alles katsetavad uut tehnoloogiat ning iPAQ 65xx omanikul pole selle uue omadusega veel midagi peale hakata.

Opsüsteemiks on arvutil MS Windows Mobile 2003 SE Phone Edition ja rakenduseks muuhulgas MS mobiilne Outlook, Excel, Word ja IE. Inteli 312 MHz PXA270 protsessor toimib piisavalt kiiresti ja jooksutab tarkvara päris kärmelt.

Ekraan on veidi väiksevõitu (3-tollise läbimõõduga), kuid piisavalt terav ja klaari pildiga. Ekraani väikestes mõõtmetes on "süüdi" selle all olev pisi-pisikeste nuppudega klaviatuur, millelt on võimalik teksti üllatavalt kiiresti sisestada.

Ühilduvuse poolelt pole arvutile ka suuremat ette heita - olemas on nii sinihammas kui ka infrapuna. Kurb on see, et USB ühendus toetab ainult USB 1.1 standardit.

Üks pisiasi veel: lisavarustusena saab kaasa osta päris laheda välimusega bluetooth-kõrvaklapid, kuid seda ma küll ei soovita - nende saund oli paras kräpp. Kui klappide asemel soetada WiFi-kaart ning pidevalt võõrais linnus ja mail hulkuda, siis tundub uus iPAQ päris hea ja mõistliku hinnaga lahendus.

4 Comments:

Anonymous Anonüümne said...

Kristjan, mitte kõigi mandrite mobiilivõrkudes, vaid ikka kõigi mandrite GSM-mobiilivõrkudes.

21:25  
Anonymous Anonüümne said...

Praegu just proovin seda pihuarvutit. GPS tundub, et Eesti oludes tööle ei hakka: teatab midagi (prantsuse keeles??), siis suundub kuhugi Hollandi domeeniruumis asuvale kodulehele ja viskab veateate, et CGI väljastas vigase HTML-koodi. Ja ilma sinna kodulehele minemata GPS isegi ei käivitu. Mingi kala?

00:51  
Blogger Kristjan Otsmann said...

Ehk on viga selles, et A-GPS on vaikimisi sisse lülitet ja võrgud seda ei toeta...

08:57  
Anonymous Anonüümne said...

GPS töötab nüüd, peale seda kui lõpuks kaardilehekülg tööle hakkas ja lubati lahkelt näiteks helsingi kaart laadida (eestit mõistagi pole). Hollandis tehtud GPSi tarkvara, mis seal sees oli, peab lisaks veel Eestit prantsuskeelseks :P nii et kui oleks Helsingis ja oskaks prantsuse keelt, oleks juba päris asjalik riistapuu. Siiamaani pole ka leidnud kohta, kust ise saaks koordinaate sisestada POI-dena, tundub et neid saab ainult valmisnimekirjast valida, aga ehk kuskil nurga taga see võimalus veel peitub... satid leidis tunniga kätte ja nüüd juba käib kähku, kui eelnevalt teada, et kuskil Eesti-kolkas asutakse.

11:55  

Postita kommentaar

<< Home

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons License.